START arrow MIEJSCOWOŚĆ
PDF Drukuj Email
 
Miejscowość:  "DRYGAŁY"
 
Drygały położone są w północno-wschodniej części powiatu piskiego na trasie: Ełk-Pisz-Olsztyn. W pobliżu miejscowości rozciągają się lasy, które kiedyś stanowiły Puszczę Drygalską. Atrakcją turystyczną są okoliczne jeziora: Roś, Borowe, Kępno, Kociołek, a także przepływające niewielkie rzeczki: Święcek i Dziękałówka.
 
 Widok na rzeczkę Święcek
Widok na rzeczkę Święcek 

Z KART HISTORII
 
Nazwa wsi pochodzi od nazwiska mazowieckiego szlachcica Marcina Drygalskiego, który nadał jej przywilej lokacyjny w 1436 roku i nazwę Drygallen. Miejscowość została założona na prawie chełmińskim, była to największa z okolicznych wsi,  obejmowała 85 włók. W 1438 roku powołano parafię, do której w większości należała ludność polska. W miarę upływu lat i tragicznych losów narodu polskiego osiedliło się tu wielu Niemców. Zmieniała się też nazwa miejscowości. W 1938 roku Niemcy zmienili nazwę na Drigelsdorf. Po zakończeniu II wojny światowej napływająca ludność polska zmieniła nazwę miejscowości na Drygały.
 
W czerwcu 1945 roku Drygały zostały obok Białej Piskiej i Orzysza gminą wiejską. Wójtem został Marian Tarasiewicz. Osiedlająca się ludność uruchomiła istniejące zakłady pracy: tartak, gorzelnię oraz tworzyła nowe: Gminną Spółdzielnię, Punkt Felczerski i Bibliotekę Publiczną.
 
Obecnie Drygały liczą 1598 mieszkańców, wieś podzielona jest na 10 ulic. Znajdują się w niej Zespół Szkół w Drygałach w skład którego wchodzą: Szkoła Podstawowa, Publiczne Gimnazjum; Kościół Katolicki, Nadleśnictwo, Punkt Pocztowy, Ośrodek Zdrowia, Punkt Apteczny, Gorzelnia.
Na uwagę zasługuje zabytkowy kościół z XVII wieku i plebania oraz liczne pomniki przyrody. 

 Zabytkowy kościół oraz stare dęby

Zabytkowy kościół oraz stare dęby
 
 
 

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

ODWIEDZIN

Dzisiaj206
Wszystkich232818

IMIENINY

22 Grudnia 2014
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Beata, Drogomir,
Flawian, Franciszka,
Gryzelda, Honorata,
Ksawera, Ksaweryna,
Zenon, Zenona
Do końca roku zostało 10 dni.

DO WAKACJI

Odliczanie do
26. June 2015, 09:00
Pozostały czas
185 dni
9 godzin
42 minut

WSPIERAMY